تجارت الکترونیک چیست؟

 

 

 

 

 

 

 

کسب و کار الکترونیک
تجارت الکترونیک
یا ecommerce اصطلاحیست که برای هر نوع کسب و کار یا معامله های تجاری که شامل انتقال اطلاعات از راه اینترنت است به کار میرود. این تجارت طیفی از انواع مختلفی از کسب و کارها، از سایت های خرده فروشی مبتنی بر مصرف کننده، تمام سایت های حراجی یا موسیقی، تا مبادلات بازرگانی کالاها و خدمات تجاری بین شرکت ها، را پوشش میدهد. تجارت الکترونیک در حال حاضر یکی از مهمترین جنبه های اینترنت برای پدیدار شدن است.

ecommerce این امکان را به مصرف کنندگان میدهد که بدون موانع زمانی یا مکانی به مبادله کالا و خدمت به صورت الکترونیکی بپردازند. تجارت الکترونیک در پیش از 5 سال اخیر به سرعت گسترش یافته و پیشبینی شده این روند با همین سرعت یا حتی با سرعت افزونتر ادامه پیدا کند. در آینده ای نزدیک مرزهای بین کسب و کار معمولی و الکترونیک به طور فزاینده محو خواهد شد و بیشتر تجارتها به قسمتیهایی از عملیاتشان در اینترنت انتقال میابد.

(اصطلاح) کاسبی به کاسبی، یا B2B، به تجارت الکترونیک ما بین تجارتها اشاره داره به جای (تجارت) بین یک بازرگانی و یک مصرف کننده. تجارتهای B2B، اغلب با صد ها یا حتی هزاران تجارت دیگر هم در نقش مشتریان و  هم در نقش تامین کنندگان معامله میکنند. انجام این تراکنش به صورت الکترونیکی مزایای قابل رقابت زیادی را با روشهای سنتی فراهم میاورد. هنگامی که ecommerce به درستی پیاده سازی شود اغلب سریعتر، ارزانتر و بسیار راحتتر از روشهای سنتی مبادله کالا و خدمات میباشد.

تراکنش های الکترونیکی مدتیست که به شکل "مبادله داده الکترونیک" یا EDI به میان آمده اند.  EDI به تامین کننده و مشتری برای برپایی یک پیوند اختصاصی "داده" میان آنها نیازمند است، درحالیکه Ecommerce روش مقرون به صرفه ای به منظور برپایی چندین پیوند اتفاقی برای شرکتها فراهم میاورد. تجارت الکترونیک همچنین به توسعه فروشگاه های الکترونیکی جایی که تامین کنندگان و مشتریان بالقوه برای انجام تجارت متقابلن سودمند گرد آورده میشوند.

راه ایجاد یک فروشگاه آنلاین اگر از اصول ecommerce و آنچه که ecommerce برای انجام فروشگاه آنلاین شما مفروض میدارد، غافل باشیم میتواند سخت باشد. تحقیق و فهم این راهنما ها مورد نیاز برای پیاده سازی صحیح یک طرح تجارت الکترونیک قسمت بسیار سختی برای موفق شدن با ساختن یک فروشگاه آنلاین است.

شما برای داشتن یک فروشگاه آنلاین به چه چیز نیاز دارید ؟ و shopping card دقیقا چیست؟

نرم افزار shopping cart (کارت خرید) سیستم عاملیست که برای دادن امکان خرید کالاها و خدمات به کاربران، ردیابی مشتریان، گره زدن تمام جنبه های ecommerce درون یک کل منجسم استفاده میشود.

در شرایطی که انواع زیادی از نرم افزار ها هستند که شما میتوانید از آنها استفاده کنید، برنامه های قابل سفارشی کردن روشی مقرون به صرفه اثبات شده برای ایجاد، ویرایش و نگهداری یک فروشگاه آنلاین میباشند. کارتهای خرید چه فرقی با آنهایی که در یک خاروبار فروشی یافت میشوند دارند؟ شما به یک فروشگاه آنلاین وارد میشوید، محصولی را که مطابق نیازهای شماست میبینید و آن را در سبد خرید مجازی خود قرار میدهید. وقتی که تمامی (کالا)ها را مشاهده کردید، روی (دکمه یا لینک) "checkout" کلیک کرده و با فراهم کردن اطلاعات پرداخت تراکنش را تکمیل میکنید.

برای آغاز یک تجارت آنلاین بهترین راه این است که محصولی را بیابیم که مصرف کنندگان در مراکز تجاری یا واحدهای فروش به سختی قادر به یافتن آن باشند. همچنین حمل و نقل را در نظر بگیریم. پس شما به یک سایت فعال تجارت الکترونیکی نیاز دارید. این هم میتوان سایتی جدید توسعه یافته از صفر باشد، هم یک سایت موجود که میتوانید به آن قابلیتهای کار خرید تجارت الکترونیکی را بیافزایید.

در قدم بعدی، شما به یک ابزار پذیرش پرداخت آنلاین نیاز دارید. این معمولا مستلزم فراهم کردن حساب بازرگان (merchant account) و پذیرش کارتهای اعتباری از طریق یک درگاه پرداخت آنلاین (برخی از سایتهای کوچکتر با روشهای پذیرش پرداختهای ساده تر مثل paypal).

در آخر، شما به یک استراژی بازاریابی برای بردن ترافیک هدفمند به سوی سایت خود و ابزاری برای جذب مکرر مشتریان نیاز دارید. اگر در تجارت الکترونیک تازه وارد هستین کارها را ساده نگهدارید و محدودیتهای خود را بشناسید.

تجارت الکترونیک میتواند سرمایه گذاری پرارزشی باشد، اما شما قادر به یک شبه بدست آوردن پول نیستید. تحقیق بسیار، پرسیدن پرسش، سخت کار کردن و گرفتن تصمیمات تجاری بر پایه واقعیاتی که از تحقیقات مربوط به تجارت الکترونیک فرا گرفتید، مهم است. بر احساسات تکیه نکنید. امیدواریم خودآموز تجارت الکترونیک ما به کسب و کار شما در گرفتن تصمیمات بهتر در زمینه انتخاب کارت خرید آنلاین برای فروشگاه الکترونیک شما کمک کرده باشد.

/ 0 نظر / 19 بازدید