تست خلاقیت! آیا شما خلاق هستید؟

 

ما 5تا از پر استفاده ترین چالشهای تست خلاقیت برای شما جمع آوری کردیم. در عین حال که میگوییم تست خلاقیت از دانشی دقیق خیلی فاصله دارد، تلاش در این چالشها میتوان به بینشی منجر میشود که به شما میگوید چه وقت، کجا و چگونه دارای بیشترین  خلاقیت هستید! یا ممکن است تنها لذتبخش باشد.

 

    1.       استفاده های جایگزین

تست استفاده جایگزین توسط J.P. Guilford در سال 1997 ساخته شده است، این تست خلاقیت شما را با تفکر به استفاده های ممکن از وسیله ای خانگی مثل صندلی یا فنجان در مدت 2 دقیقه افزایش میدهد. در زیر نمونه ای را از فکر ناگهانی از کابردهای گیره کاغذ مشاهده میکنید:
 • ·         باهم نگهداشتن کاغذها
 • ·         دکمه سر دست
 • ·         گوشواره
 • ·         تقلید مینی ترومبون
 • ·         چیزی که برای شروع دوباره ی اورژانسی مسیریاب خود فشار میدهد.
 • ·         جلوگیری از درهم پیچیدن هدفونها
 • ·         نشان لای کتاب

این تست تفکر واگری شما را در چهار زمینه زیر میسنجد:

 • ·         روانی -  چند کاربرد مییابید.
 • ·         اصالت – چقدر آن کاربردها غیرمتداول هستند (مثلن "شروع دوباره مسیریاب" نامتداولتر از "باهم نگهداشتن کاغذها" است.).
 • ·         انعطافپذیری – پاسخ شما چند ناحیه را پوشش میدهد ( مثلن "دکمه سر دست" و "گوشواره" هر دو جواهرات هستند و جزو یک ناحیه به حساب میایند.).
 • ·         جزئیات – سطح جزئیات پاسخ (مثلن "جلوگیری از درهم پیچیدن هدفونها" از "نشان لای کتاب" با ارزشترست.).

حالا شما امتحان کنید:

چند کاربرد برای قاشق وجود دارد؟ شما 2 دقیقه زمان دارید... شروع کنید!

 

   2.        شکل ناقص

 

در دهه 60 توسط روانشناسی به نام  Ellis Paul Torranceساخته شد. تست تفکر خلاقانه Torance (TTCT) به دنبال شناسایی جایگزینی خلاقگرا برای تست IQ میباشد. یکی از نمادینترین عناصر تست TTCT تست شکل ناقص، یک چالش نقاشی که مثل بازیهای Exquisite Corpse است، میباشد.

به شما یه شکل مثل اشکال زیر داده، از شما خواسته میشود تصویر را کامل کنید:

 

 

در اینجا نمونه هایی از اشکال کامل شده با قطعه های روزمره را مشاهده میکنید:

 

 

حالا نوبت شماست!

شکل زیر را پرینت کنید و به خود 5 دقیقه زمان بدهید که ببینید آنها را تبدیل به چه چیزهایی میتوانید بکنید. موضوعات غیرمعمول، داستانهای ضمنی، طنز و چشم انداز ابتکاری همگی امتیازهای بالایی کسب میکنند.

 

 

   3.       معماها

Bilbo Baggins در کتاب The Hobbit "جعبه ای بدون لولا، کلید، یا دریچه، با این حال گنج طلایی در درون آن مخفی است. آن چیست؟" معماها به طرح یک سوال که در ابتدا بی پاسخ به نظر میایند، تا اینکه ناگهان پاسخ در یک لحظه به مغز میرسد:"آها! آن یک تخم مرغ است!"

روانشناسان از معماها برای سنجش قوه حل خلاقانه مسئله یا تفکر همگرا استفاده میکنند. برخلاف تست "استفاده های جایگزین" هدف در اینجا رسیدن به یک تک پاسخ درست (به جای چندین پاسخ ممکن) است.

حالا شما...!

در اینجا معماییست که در تحقیق اخیر که نشان میدهد افراد وقتیکه در حال تلاشند خلاقترند، به کار رفته است:

مردی در شهری کوچک با 20 خانم ازدواج کرده است. تمامی خانمها هنوز زنده هستند و هیچکدام از ظلاق نگرفته است. این مرد هیچ قانونی را نشکسته است. این مرد کیست؟

برای پاسخ به پایین صفحه پس از تست پنجم مراجعه کنید.

   4.      لوازم جانبی کنترل از راه دور

در تست لوازم جانبی کنترل از راه دور به شما 3 واژه غیر مرتبط مثل "افتادن – بازیگر مرد - غبار" داده، و خواسته میشود که چهارمین واژه را طوری تعین کنید که 3 واژه را به هم پیوند دهد. در این مورد، پاسخ "ستاره" "star"، همانطورکه در "falling star = شهاب سنگ"، "movie star = ستاره فیلم" و "stardust = حالت تخیلی" قابل مشاهده است، میباشد.

حالا شما...!

"زمان" - "مو" – "بسط"

"رسوم" – "گرد"-"تنیس"

"درد"-"شکارچی"-"کلم"

 

    5.      مسئله شمع

مسئله شمع تستی سنتی حل خلاقانه مسئله که در سال 1945 توسط روانشناس Karl Duncker طراحی شده، میباشد. به افراد یک شمع، جبعی پر از پونز و یک قوطی کبریت و از آنها خواسته میشود طوری شمع روشن را به دیوار بچسبانند که موم شمع روی میز زیرش چکه نکند. چالشهای این تست ثابت عملکردی، یک تعصب شناختی که تست را در استفاده از اشیای آشنا در راه های غیرعادی مشکل میکند. از این تست برای اثبات اینکه زندگی گسترش یافته شما را خلاقتر میکند.

 

 

جهت اطلاع شما!

برای اطلاع از اینکه چه زمانی دارای بیشترین خلاقیت هستید، یک یا دو تست را در شرایط مختلف (صبح و عصر و یا خانه و سرکار) انجام دهید.

 

پاسخ ها :

معما : یک کشیش

لوازم جانبی کنترل از دور : به ترتیب : بلند – میز – سر

مسئله شمع : جالب خواهد برام جواباتونو کامنت بزارید... وعده ما 07/01/92 فیسبوکیه اینترنت – با پاسخدهی این پرسش توسط آیه الله حاج حجت المسلمین اس. اف -

/ 0 نظر / 992 بازدید